Product Details:
| Minimum Order Quantity | 110 sq ft |
| Material | Fiber |
| Operation Type | Chain Operated |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Pattern | Printed |
| Brand | High Tech |
| Color | Golden |
| Product Type | Embroidery zebra |
| Usage/Application | Home, Office |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Design | Embroidery |
| Maximum Width | 10 feet |
| Width | 8 feet |
| Shape | Horizontal |
| Blind Type | Zebra |
| Country of Origin | Made in India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Type | Roller |
| Operation Mode | Manual |
| Brand | High Tech |
| Material | Fiber |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Brown |
| Blackout Rate | 80 % |
| Finish | Polished |
| GSM | 100 gsm |
| Weight | 4 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Fabric Type | Blackout |
| Operation | Manual Spring |
| Roll Type | Standard Roll |
| Light Control | Blackout |
| Tube Material | Aluminium |
| Mount Type | Window Frame |
| Suitable For | Home |
| Hardware Color | White |
| Pattern | Plain |
| Country Of Origin | India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Open Style | Roll Up |
| Shape | Horizontal |
| Size | 2 |
| Brand | High Tech |
| Material | Fiber |
| Width | 3 feet |
| Color | Brown |
| Finish | Glossy |
| Thickness | 0.5 mm |
| Slat Thickness | 1 mm |
| Height | 7 feet |
| Weight | 5 kg |
| Operation Mode | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Type | Roller |
| Operation Mode | Motorized |
| Operation | Manual Chain |
| Size | 4 x 5 |
| Roll Type | Standard Roll |
| Light Control | Blackout |
| Tube Material | Aluminium |
| Brand | Hightech |
| Thickness | 1 mm |
| Mount Type | Wall Mount |
| Finish | Polished |
| Suitable For | Hotel, Showroom, Hospital, Window, Home, Office, School |
| Blackout Rate | 90 % |
| Shape | Horizontal |
| Is It Foldable | Foldable |
| GSM | 200 gsm |
| Country Of Origin | India |
| Weight | 4 kg |
| Fabric Type | Polyester |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Hardware Color | Brown |
| Pattern | Printed |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 sq ft |
| Type | Roller Blind |
| Fabric Type | Polyester |
| Material | Polyester |
| Operation | Manual Chain |
| Roll Type | Standard Roll |
| Light Control | Room Darkening |
| Finish | Polished |
| Brand | High Tech |
| Tube Material | Aluminium |
| Mount Type | Wall Mount |
| Suitable For | Showroom, School, Hotel, Home, Office, Hospital, Window |
| Shape | Horizontal |
| Hardware Color | Brown |
| Pattern | Texture |
| Country of Origin | Made in India |
Multicolor Feature, Attractive Look, Easy To Fit, Plain and Textures Pattern, Best Quality, Best Price.
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Colors
Textures
Patterns
Used In
Corporate offices
Farm houses
Commercial complexes
Residential complexes
Hotels