Karol Bagh, New Delhi, Delhi
GST No. 07AERPG4404R1ZZ
Approx. Rs 225 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC |
| Operation Type | Chain Operated |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Window |
| Color | Brown |
| Design | Printed |
| Finish | Matte |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Pattern | Printed |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 10 feet |
| Width | 8 feet |
| Blind Type | Zebra |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 120 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC |
| Operation Type | Chain Operated |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Color | White And Brown |
| Design | Stripped |
| Pattern | Textured |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 10 feet |
| Width | 8 feet |
| Suitable For | Window |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 270 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC |
| Operation Type | Chain Operated |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Design | Printed |
| Pattern | Printed |
| Finish | Polished |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Window |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 10 feet |
| Is It Foldable | Foldable |
| Width | 8 feet |
| Shape | Horizontal |
| Blind Type | Zebra |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Aluminum |
| Thickness | 3mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 255 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC |
| Operation Type | Motorized |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Pattern | Textured |
| Finish | Polished |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 10 feet |
| Width | 8 feet |
| Blind Type | Zebra |
| Suitable For | Home, Office |
| Country of Origin | Made in India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 185 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC |
| Operation Type | Chain Operated |
| Usage/Application | Window |
| Finish | Glossy |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Pattern | Printed |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 10 feet |
| Width | 8 feet |
| Blind Type | Zebra |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Shape | Circular |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 150 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | Fabric |
| Operation Type | Motorized |
| Operation | Manual Chain |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Design | Plain |
| Application | Commercial, Industrial, Residential, Institutional |
| Brand | High Tech |
| Size | 5 feet |
| Mount Type | Wall Mount |
| Pattern | Texture |
| Blind Type | Zebra Blinds |
| Automation Grade | Manual |
| Slat Thickness | 5 mm |
| Color Family | Brown |
| Maximum Width | 10 feet |
| Brand Type | Branded |
| Is It Foldable | Foldable |
| Width | 8 feet |
| Shape | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 155 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 11 sq ft |
| Material | Fiber |
| Operation Type | Chain Operated |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | HighTech |
| Slat Thickness | 1 mm |
| Maximum Width | 8 feet |
| Width | 8 feet |
| Blind Type | Zebra |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 260 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | Fiber |
| Operation Type | Motorized |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Color | Brown |
| Pattern | Textured |
| Brand | High Tech |
| Slat Thickness | 2 mm |
| Maximum Width | 8 feet |
| Width | 5 feet |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 150 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | PVC VENETION BLIND |
| Slat Material | Aluminium |
| Slat Width | 25mm |
| Control Type | Cord with tilt |
| Operation | Manual crank |
| Design | Plain |
| Wind Class | Up to 100 kmph |
| Finish | Glossy |
| Light Control | Light filter |
| Mount Type | Recess mount |
| Guide Type | Side rail |
| Application | Shopfront, Building façade, Balcony, Veranda |
| Brand | High Tech |
| Color | Custom RAL, Brown, Grey, Anthracite, White, Silver, Black, Beige |
| Suitable For | Window |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Explore More Products
© Vishal Sales Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited