Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Type | Zebra |
| Operation Mode | Chain-Operated |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Home |
| Brand | High Tech |
| Color | White |
| Finish | Polished |
| Is It Foldable | Foldable |
| Suitable For | Window |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Slat Width | 100 mm |
| Type | Vertical |
| Material | PVC |
| Operation Mode | Manual |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Usage/Application | Office |
| Room Type | Hospital, School, Bedroom, Office, Conference Room, Living Room |
| Pattern | Printed |
| Slat Thickness | 0.25 mm |
| Color | Printed |
| Stacking Side | Right Stack |
| Privacy Level | Light Filter |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 3 Year |
| Strip Width | 2.5 inch |
| Brand | High Tech |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Type | Vertical Blinds |
| Material | PVC |
| Slat Width | 100 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Mount Type | Outside Recess |
| Usage/Application | Home |
| Design | Plain |
| Style | Vertical |
| Room Type | Conference Room, Hospital, School, Office, Bedroom, Living Room |
| Pattern | Textured |
| Slat Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Suitable For | Office, Hotel, Home, Hospital, Showroom, Window, School |
| Stacking Side | Right Stack |
| Privacy Level | Light Filter |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm |
| Brand | High Tech |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 11 sq ft |
| Slat Material | Polyester |
| Material | Window |
| Type | Vertical |
| Slat Width | 100 mm |
| Operation | Chain Control |
| Brand | High Tech |
| Color | Brown |
| Opening Style | Centre Open |
| Light Control | Room Darkening |
| Track Material | Aluminium |
| Suitable For | Hospital, School, Home, Office, Bank, Showroom |
| Color Family | Beige |
| Country Of Origin | India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Material | Window |
| Slat Material | PVC |
| Operation Mode | Manual |
| Slat Width | 100 mm |
| Mount Type | Outside Recess |
| Operation | Chain Control |
| Usage/Application | Home |
| Brand | High Tech |
| Room Type | Hospital, Conference Room, Bedroom, School, Living Room, Office |
| Opening Style | One Way Draw |
| Light Control | Light Filtering |
| Slat Thickness | 0.2 mm |
| Track Material | Aluminium |
| Pattern | Plain |
| Suitable For | Showroom, Office, Bank, Home, School, Hospital |
| Stacking Side | Right Stack |
| Color Family | White |
| Privacy Level | Room Darken |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 3 Year |
| Remote Operated | No |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Cell Size | 25 mm |
| Material | PVC |
| Light Control | Blackout |
| Operation | Top down up |
| Usage/Application | Window |
| Shape | Horizontal |
| Fabric Type | premium paper |
| Insulation Level | Single cell |
| Mount Type | Inside mount |
| Color | Brown, Grey, Beige, Blue, Patterned, White, Off white, Green, Maroon, Ivory |
| Room Type | Office, Home office, Living room, Bedroom, Kids room |
| Fabric GSM | 150 gsm |
| Pattern | Printed |
| Brand | High Tech |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Type | Horizontal Blinds |
| Slat Width | 50 mm |
| Operation Mode | Remote Motorized |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Usage/Application | Window |
| Room Type | Kitchen, School, Office, Bathroom, Hospital, Bedroom, Living Room |
| Finish | Matt |
| Slat Thickness | 0.25 mm |
| Material | PVC |
| Color | Red |
| Pattern | Plain |
| Control Side | Right |
| Privacy Level | Light Filter |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Strip Width | 2inch |
| Brand | High Tech |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Blind Type | PVC Strip |
| Material | Polyester |
| PVC Grade | day+night |
| Usage Area | Kitchen, Cold Room, Bathroom, Industrial, Outdoor, Indoor |
| Color | Green |
| Design | Plain |
| Finish | Matte |
| Brand | High Tech |
| Transparency | Semi Clear |
| Operation | Manual Chain |
| Temperature Use | Room Temp |
| Color Shade | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4mm |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In