Product Details:
| Minimum Order Quantity | 11 sq ft |
| Type | Roller |
| Operation Mode | Chain-Operated |
| Color | White |
| Brand | High Tech |
| Material | Fiber |
| Thickness | 2 mm |
| Blackout Rate | 95 % |
| Finish | Matte |
| GSM | 100 gsm |
| Weight | 1.8 kg |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 11 sq ft |
| Fabric Type | Polyester |
| Type | Horizontal |
| Operation | Motorized |
| Operation Mode | Motorized |
| Roll Type | Standard Roll |
| Color | White |
| Light Control | Light Filtering |
| Tube Material | Aluminium |
| Material | Polyester |
| Mount Type | Wall Mount |
| Brand | High Tech |
| Suitable For | Home, Office, Hotel, School, Showroom, Hospital |
| Hardware Color | White |
| Pattern | Plain |
| Country Of Origin | India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Open Style | Roll Up |
| Fabric Type | Polyester |
| Blind Type | Roller Blind |
| Operation | Remote Motor |
| Size | 6 |
| Roll Type | Standard Roll |
| Shape | Horizontal |
| Material | Polyester |
| Color | Dark coffee |
| Light Control | Blackout |
| Tube Material | Aluminium |
| Brand | High Tech |
| Width | 8 feet |
| Mount Type | Wall Mount |
| Type | Roller Blinds |
| Suitable For | School, Office, Showroom, Hotel, Hospital, Home |
| Thickness | 2 mm |
| Hardware Color | Ivory |
| Slat Thickness | 1 mm |
| Height | 7 feet |
| Weight | 5 kg |
| Operation Mode | Motorized |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
High Tech Window Blinds. is a reckoned name, conducting its business operations as a Manufacturer, Exporter and Supplier. Our assorted range of products encompasses Fabric Venetian Blinds, Wooden Venetian Blinds, Vertical Blinds, Roller Blinds, Roman Blinds, Bamboo Chick Blinds, Zebra Blinds, Triple Shade Blinds, Pleated Blinds, Curtain Rods, Interior Wallpapers and PVC Floorings. We are a trustworthy entity in this domain and to maintain that standard, we make use of up-to-the-minute, advanced machines and equipment. Being a quality-conscious and customer-centric firm, we make sure that the offered products are up to the mark and timely delivered within the set time frame.