Karol Bagh, New Delhi, Delhi
GST No. 07AERPG4404R1ZZ
Approx. Rs 180 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Blind Type | Roller Blind |
| Operation | Manual Chain |
| Fabric Type | Blackout |
| Roll Type | Standard Roll |
| Width | 96 inch |
| Light Control | Blackout |
| Openness Factor | 3 Percent |
| Tube Material | Aluminium |
| Blackout Level | 80 Percent |
| Mount Type | Wall Mount |
| Usage | Hotel, School, Restaurant, Studio, Hospital, Home, Office, Mall, Factory, Showroom |
| GSM | 150 GSM |
| Suitable For | Hotel, Showroom, Office, School, Hospital, Home |
| Finish | Stain Resistant, Matt Finish, Glossy Finish, Anti Glare, Printed, Antimicrobial, Foil Print, Textured Finish |
| Hardware Color | Silver |
| Roll Length | 40 m |
| Pattern | Texture |
| Color Family | Off White |
| Country Of Origin | India |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 25 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Polyester |
| Operation Type | Motorized |
| Fabric Type | Sunscreen |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Pattern | Textured |
| Openness Factor | 3 Percent |
| Brand | Hightech |
| Blackout Level | 80 Percent |
| Size | 6 feet |
| Usage | Mall, School, Home, Office, Restaurant, Hotel, Studio, Factory, Showroom |
| Blind Type | Zebra Blind |
| Width | 110 inch |
| GSM | 200 GSM |
| Slat Thickness | 5 mm |
| Finish | Glossy Finish, Matt Finish, Antimicrobial, Anti Glare, Textured Finish, Stain Resistant, Printed, Foil Print |
| Maximum Width | 10 feet |
| Roll Length | 40 m |
| Color Family | Beige |
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Used In
Approx. Rs 150 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Slat Material | PVC |
| Blind Type | Vertical Blind |
| Slat Width | 75 mm |
| Fabric Type | PVC Coated |
| Operation | Chain Control |
| Width | 240 cm |
| Opening Style | Centre Open |
| Openness Factor | 3 Percent |
| Light Control | Light Filtering |
| Blackout Level | 80 Percent |
| Track Material | Aluminium |
| Usage | Hospital, Showroom, Hotel, Restaurant, Office, Factory, Home, Mall, School, Studio |
| GSM | 200 GSM |
| Suitable For | Office, Home, Showroom, Bank, Hospital, School |
| Finish | Foil Print, Stain Resistant, Glossy Finish, Antimicrobial, Printed, Matt Finish, Anti Glare, Textured Finish |
| Pattern | Texture |
| Roll Length | 60 m |
| Color Family | Off White |
| Country Of Origin | India |
Multicolor Feature, Attractive Look, Easy To Fit, Plain and Textures Pattern, Best Quality, Best Price.
We are celebrated name based in Delhi(India) and actively engrossed in making available high quality products at the most reasonable prices. Owing to our reliable transportation amenities, we are capable to deliver the placed orders within the given timeframe and at the right place.
Available In Various
Colors
Textures
Patterns
Used In
Corporate offices
Farm houses
Commercial complexes
Residential complexes
Hotels
Explore More Products
© Vishal Sales Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited